Upravni sud

Upravni sud je sud posebne nadležnosti koji sudi u sporovima koji se pokreću protiv organa državne uprave i lokalne samoprave, kao i protiv javnih preduzeća i agencija radi utvrđivanja zakonitosti akata kojima je u upravnom postupku rešeno o nečijem pravu, obavezi ili interesu.

Pored suđenja u upravnim sporovima, Upravni sud pruža i međunarodnu pravnu pomoć u okviru svoje nadležnosti i vrši i druge poslove određene zakonom.

Nadležnost Upravnog suda

Upravni spor se pokreće povodom konačnih upravnih akata. U pitanju su akti doneti u drugom stepenu (po žalbi podnetoj organu uprave) ili u prvom stepenu, kada žalba nije dozvoljena.

Upravni spor se ne može pokrenuti protiv upravnih akata za koje je predviđena druga vrsta sudske zaštite.

Pored upravnih akata, Upravni sud odlučuje i o zakonitosti drugih konačnih pojedinačnih akata, kada je to zakonom predviđeno.

Nadležnost u slučajevima ćutanja uprave

Upravni spor se pod određenim uslovima može pokrenuti i kada nadležni organ propusti da donese upravni akt (ćutanje uprave).

Povodom prvostepenih rešenja na koja se može uložiti žalba, stranka može Upravnom sudu tužiti drugostepeni organ ako on u roku od 60 dana od dana prijema žalbe (ili u drugom zakonskom roku) ne donese rešenje po žalbi, a ne donese ga ni u daljem roku od sedam dana po naknadnom zahtevu stranke podnetom tom organu.

Povodom rešenja protiv kojih nije dozvoljena žalba, stranka može Upravnom sudu tužiti prvostepeni organ ako on nije u zakonskom roku doneo to rešenje, a ne donese ga ni u daljem roku od sedam dana po naknadnom zahtevu stranke.

Ako Upravni sud odluči da je tužba osnovana, presudom će naložiti da nadležni organ donese rešenje. Ako pritom raspolaže potrebnim činjenicama, i priroda stvari to dozvoljava, može i neposredno rešiti upravnu stvar.

Mesna nadležnosti Upravnog suda

Upravni sud je sud republičkog ranga tako da je i stvarno i mesno jedini nadležan za sve upravne sporove na teritoriji Republike Srbije. 

Sedište Upravnog suda je ono je adresa za predaju predaju svih tužbi za pokretanje upravnih sporova.

Osim suđenja u sedištu, Upravni sud sudi i u odeljenjima, u koja se raspodeljuju predmeti pristigli sa teritorija koja odgovaraju njihovim područjima.

Odeljenje Upravnog suda u Kragujevcu pokriva područja viših sudova u Jagodini, Kragujevcu, Kruševcu, Kraljevu, Novom Pazaru, Užicu i Čačku.

Odeljenje u Nišu, područja viših sudova u Vranju, Leskovcu, Nišu, Prokuplju i Pirotu.

Odeljenje u Novom Sadu, područja viših sudova u Zrenjaninu, Novom Sadu, Somboru, Sremskoj Mitrovici, Subotici i Šapcu.

Preispitivanje odluke Upravnog suda

Zbog povrede zakona, drugog opšteg akta ili zbog povrede pravila postupka koja je mogla biti od uticaja na rešenje stvari, stranka i nadležni javni tužilac mogu Vrhovnom kasacionom sudu podneti zahtev za preispitivanje odluke Upravnog suda.

​Ponavljanje postupka

Stranka može da zahteva i ponavljanje postupka ako sazna za nove činjenice ili nađe nove dokaze, ako je do sudske odluke došlo usled krivičnog dela sudije, i durgih sličnih razloga. O tužbi za ponavljanje postupka rešava Upravni sud, odnosno Vrhovni kasacioni sud, ako je ponavljanje traženo putem zahteva za preispitivanje odluke suda.​
sud

©