Žalba na presudu prekršajnog suda

Osoba osuđena presudom prekršajnog suda može uložiti žalbu na tu presudu zbog bitne povrede pravila prekršajnog postupka ili materijalnog prava, pogrešno ili nepotpuno utvrđenih činjenica, zbog pogrešne odluke o prekršajnoj sankciji, oduzimanju imovinske koristi, troškovima prekršajnog postupka i imovinskopravnom zahtevu.​

Žalbom se može tražiti ukidanje ili preinačenje prvostepene odluke.

Žalbu mogu izjaviti okrivljeni, njegov branilac, kao i podnosilac zahteva za pokretanje prekršajnog postupka (ovlašćeni organ, oštećeni). U korist okrivljenog žalbu mogu izjaviti njegov bračni drug, srodnik po krvi u pravoj liniji, brat, sestra, zakonski zastupnik, usvojitelj, usvojenik, hranitelj i lice sa kojim živi u vanbračnoj zajednici ili u drugoj trajnoj zajednici života.

Žalba treba da sadrži oznaku presude protiv koje se izjavljuje, navode u čemu je podnosilac žalbe nezadovoljan odlukom i njegov potpis.

U žalbi se mogu iznositi nove činjenice, u kom slučaju podnosilac mora da navede dokaze kojima se one potkrepljuju. Takođe, u žalbi se mogu predlagati i novi dokazi; podnosilac je tada dužan da navede zašto ih nije ranije izneo, kao i činjenice koje tim dokazima potkrepljuje.

Blagovremeno izjavljena žalba odlaže izvršenje presude.

Gde se podnosi?

Žalba se predaje prekršajnom sudu koji je doneo prvostepenu presudu, ali se naslovljava na Prekršajni apelacioni sud, koji o njoj odlučuje u drugom stepenu.

Rokovi

Rok za izjavljivanje žalbe je osam dana od dana kada je presuda dostavljena. Ako okrivljeni ima branioca, ovaj rok počinje da teče od dana kada je braniocu dostavljen prepis presude.

Blagovremenu, dozvoljenu i od ovlašćenog lica izjavljenu žalbu prekršajni sud će sa spisima predmeta u roku od tri dana dostaviti Prekršajnom apleacionom sudu.

​Odlučivanje po žalbi

Prekršajni apelacioni sud žalbu može:

  • odbaciti, ako je žalba neblagovremeno podneta, nedozvoljena ili podneta od strane neovlašćenog lica;
  • odbiti kao neosnovanu i potvrditi prvostepenu odluku;
  • usvojiti, a prvostepenu odluku preinačiti ili ukinuti.

U slučaju ukidanja presude, predmet se vraća prekršajnom sudu koji će ponovo sprovesti postupak. Tom prilikom on je dužan da sprovede sve radnje i raspravi sva sporna pitanja na koje je ukazao Prekršajni apleacioni sud.

Ako je žalba izjavljena samo u korist okrivljenog, prvobitna presuda se ne može izmeniti na njegovu štetu.​

sud

©