Prekršajni sudovi

Prekršajni sudovi su sudovi posebne nadležnosti koji sude u prvostepenim prekršajnim postupcima za koje nije propisana nadležnost organa uprave.

Neposredno viši sud u odnosnu na prekršajne sudove je Prekršajni apelacioni sud i on odlučuje o žalbama na odluke prekršajnih sudova i o žalbama na odluke koje u prekršajnom postupku donose organi uprave.

Pored suđenja, prekršajni sudovi pružaju međunarodnu pravnu pomoć u okviru svoje nadležnosti i vrše druge poslove određene zakonom. Takođe, Prekršajni apelacioni sud odlučuje i o sukobu i prenošenju mesne nadležnosti prekršajnih sudova i vrši druge poslove određene zakonom. 

Republika Srbija ima 44 prekršajna suda koji su osnovani za teritorije gradova, odnosno jedne ili više opština. Prekršajni sudovi, kao i Prekršajni apelacioni sud imaju odeljenja izvan svog sedišta u kojima sude i preduzimaju druge sudske radnje.

Mesna nadležnost prekršajnih sudova

Po opštem pravilu, za vođenje prekršajnog postupka u prvom stepenu mesno je nadležan sud na čijem području je prekršaj učinjen ili pokušan. Ako je prekršaj izvršen ili pokušan na području više prekršajnih sudova, nadležan je onaj sud koji je prvi započeo postupak, odnosno sud kome je podnet zahtev za pokretanje prekršajnog postupka, ako postupak još nije započet.

U slučaju da nije poznato mesto izvršenja, nadležan je sud na čijem području okrivljeni ima prebivalište ili boravište.

Ako nije poznato ni prebivalište niti boravište okrivljenog, nadležan je sud na čijem se području on pronađe, uhvati ili se sam prijavi.

Organizacija Prekršajnog apelacionog suda

Prekršajni apleacioni sud je sud republičkog ranga i on sudi u svim postupcima iz svoje nadležnosti. Međutim, u zavisnosti od toga koji prekršajni sud je doneo odluku povodom koje se podnosi žalba Prekršajnom apelacionom sudu, postupaće se u sedištu suda ili u nekom od odeljenja. 

Sedište Prekršajnog apelacionog suda je u Beogradu i ono pokriva područja prekršajnih sudova u Beogradu, Obrenovcu, Mladenovcu, Lazarevcu, Loznici, Valjevu, Pančevu, Požarevcu i Smederevu.​

Odeljenje u Kragujevcu pokriva područja prekršajnih sudova u Aranđelovcu, Gornjem Milanovcu, Jagodini, Kragujevcu, Kraljevu, Kruševcu, Novom Pazaru, Paraćinu, Požegi, Prijepolju, Raškoj, Sjenici, Trsteniku, Čačku i Užicu.

Odeljenje u Nišu pokriva područja prekršajnih sudova u Vranju, Zaječaru, Leskovcu, Negotinu, Nišu, Pirotu, Preševu i Prokuplju.

Odeljenje u Novom Sadu pokriva područja prekršajnih sudova u Bačkoj Palanci, Bečeju, Vršcu, Zrenjaninu, Kikindi, Novom Sadu, Rumi, Senti, Somboru, Sremskoj Mitrovici, Subotici i Šapcu.

​Nadležnost po vanrednim pravnim sredstvima u prekršajnom postupku

Ako su ispunjeni zakonom propisani uslovi, kažnjeno lice može prekršajnom sudu koji je doneo prvostepenu odluku podneti zahtev za ponavljanje prekršajnog postupka. U zavisnosti od rezultata ponovljenog postupka, sud može odbiti zahtev ili u celosti ili delimično ukinuti odluku.

Posebno, na pravnosnažnu odluku Prekršajnog apelacionog suda javni tužilac može Vrhovnom kasacionom sudu u roku od tri meseca od dana dostavljanja presude podneti zahtev za zaštitu zakonitosti. ​
sud

©