Postupak za vršenje i lišenja roditeljskog prava

Postupak lišenja roditeljskog prava je parnični postupak uređen Zakonom o parničnom postupku koji se započinje tužbom, ali u ovom postupku važe mnogo posebna pravila propisana Porodičnim zakonom.

Kako se pokreće postupak?

Postupak se pokreće tužbom , to može biti tužba za vršenje roditeljskog prava i tužba za lišenje roditeljskog prava i tužba za vraćanje roditeljskog prava. U ovim postupcima sud odlučuje presudom.

Koji sud je nadležan?

U sporovima o pravima za zaštitu deteta uvek je nadležan osnovni sud na čijem području tuženi ima prebivalište ili boravište, dok ukoliko dete podnosi tužbu ono to može učiniti kako u sudu svog prebivališta tako i u sudu prebivališta tuženog.

U ovim sporovima uvek je nadležno veće sudija sastavljeno od jedno sudije i dvojice sudija porotnika, dok je u drugom stepenu nadležno veće od trojice sudija.

Ko može podneti ovu tužbu?

Tužbu za vršenje roditeljskog prava mogu podneti: dete, roditelji deteta i organ starateljstva

Tužbu za lišenje roditeljskog prava mogu podneti: dete, drugi roditelj, organ starateljstva i javni tužilac.

Tužbu za vraćanje roditeljskog prava može podneti roditelj koji je prethodnom odlukom suda bio potpuno ili delimično lišen roditeljskog prava.

Specifičnosti postupka

Postupak po ovim tužbama uvek je hitan ili naročito hitan. Naročita hitnost predstavlja obavezu suda da prvo ročište po prijemu tužbe zakaže u roku od 8 dana, dok je drugostepeni sud dužan da odluku po žalbi donese u roku od 15 dana.

U ovim postupcima javnost je isključena, i takođe važi istražno načelo u postupku dokazivanja, odnosno sudija može da ispituje sve činjenice koje za koje nađe da su od značaja za utvrđivanje najboljeg interesa deteta.

Takođe u postupku lišenja i vršenja roditeljskog prava nije dozvoljeno izricanje presude zbog propuštanja niti presude na osnovu priznanja ili odricanja. Takođe sud nije vezan granicama tužbenog zahteva te može u sporu vršenja roditeljskog prava odlučiti i o potpunom ili delimičnom lišenju roditeljskog prava, dok uvek može odrediti jednu ili više mera zaštite od nasilja u porodici. Takođe sud odluku o lišenju roditeljskog prava može doneti i u bračnom sporu ili u materinskim i paterinskim sporovima kada utvrdi da su ispunjeni zakonom predviđeni uslovi.​
sud

©